NFT Nedir?

NFT, özellikle sanat dünyası ile blockchain teknolojisinin karşılaşmasıyla yeni bir anlam kazanmıştır. Dijital platformda hemen hemen tüm kesimlerin ilgi ve ilgisini çeken bir tren haline geldi. Sosyal medya tweetlerinden video içeriğine NFT olabilmektedir. Bunun yanında dijital sanat içeriklerinden fotoğraf ve resimlere kadar NFT olarak açık artırmaya çıkarılıyor.

Tam adı Non-Fungible Token olan NFT ile çok yerde karşılaşırız. Ancak, bilineni blockchain adı verilen ve benzersiz dijital içeriği simgeleyen bir içerik birimi olarak bilinmektedir. Bu nedenle diğer görsel-işitsel içeriğin yerini alamaz.

nft, Non fungible Token,

NFT içeriği, video oyunlarından ses, sanat, video ve görsel-işitsel öğeleri içerebilen orijinal ve yaratıcı içeriği temsil edebilmektedir. Bu dijital içerik sınırsız kez kopyalanabilme özelliğine de sahiptir. Dijital içeriği temsil eden NFT, onu blok zincirinde izleyecek ve alıcıya mülkiyet kanıtı sağlayacak bir yapıya da sahiptir.

Bitcoin, Ethereum ve Flow, NFT’lerin kullanımını belirlemek için blok zincirlerini kendi belirteç standartlarıyla karşılaştırır.

Non-Fungible Token birimi, dijital olarak yaratılmış sanat eserleridir. Video oyunlardaki ögeleri ve ses dosyaları gibi dijital koleksiyon ve içerikleri metalaştırmak adına da kullanılabilen birimdir. Ancak, orijinal içeriğin herhangi bir kopyasına erişim, belirtecin sahibiyle sınırlı değildir.

İlk NFT, Ethereum’a dayalı olarak 2015’te ortaya çıktı. Aynı zamanda daha önce bazı yatırımcılar, kripto para spekülasyonları yapmıştır. Sayısı artan NFT’leri alıp satmaya başlamıştır. Ve bu piyasaya olan ilgi ve odak da günden güne artış göstermeye başladı.


NFT NASIL YAPILMAKTADIR?

Non-Fungible-Token değiştirilemez jeton anlamına gelmektedir. Blokzincir© üzerinde depolanan orijinal ve dijital içeriğin temsili için kullanılan bir veri birimi olarak bilinmektedir. Bitcoin ve Bitcoin sonrası çıkmış diğer tüm kripto para biriminden farklı olan bir üründür. Değiştirilemez Jeton dijital biriminin içeriği şifreli bir simge yapısı göstermektedir. 

Opensea, Rarible, KnownOrigin

NFT;

Rarible, Opensea ve KnownOrigin gibi dijital platformlarda yapılan müzayede gibi etkinliklere dijital eserler yükleme ile oluşmakta ve satışı sağlanmaktadır.

Blokchain üzerinde kayıtlı halde olan içeriğin, kripto para birimi ile satışı yapılabilen ya da tekrardan satılabilen bir NFT dijital birimi olarak bir kopyasını oluşturur.

Sanatçılar

 1. Sanatçı istediği takdirde, yaptığı eseri temsil eden NFT’yi satabilir ve böylelikle sanatçının eserinin telif hakkını alabilir. 
 2. Ancak aynı eser üzerinden daha fazla NFT oluşturma imkanına sahip olabilir.

Non-Fungible-Token (Değiştirilemez Jeton) Alıcıları

 1. Alıcılar, orijinal olarak sanatçı tarafından üretilen içeriğe özel erişim almamaktadır. 
 2. Böylelikle yapılan çalışmayı blockchain sistemine Non-Fungible-Token olarak yükleyen kişidir. Dijital ürünün orjinal sahibi olduğunu bildirmesine ve kanıtlamasına ihtiyaç yoktur. 
 3. Geçmiş dönemlerde bu ürünün ve içerik oluşturucunun izni olmadan bile sanat alanında kullanıldığı görülmüştür.

NFT NASIL ÜRETİLMEKTEDİR?

Non-Fungible-Token, Ethereum adlı blok zincirinin geliştiricilerinden ve ERC-727Ctoken standardına uygundur. Ancak Bazı platformlar, kullanıcıların blockchain’in teknolojik dünyasında kaybolmamaları için işlemleri süratle gerçekleşir.

Inter plenatery File System

NFT üretimi yapabilmek için gerekli olan tek şey bir adet kripto paraları saklamak ve korumak için açılacak olan kripto cüzdanıdır. Değiştirilemez Jeton formatındaki sayısal içeriğin bu sayısal platformlar üzerinden IPFS sistemine yüklenmesinin ardından Non-Fungible-Token’ın değiştirilemez parametreleri vardır. Hatta IPFS Gezegenler Arası Dosya Sistemi, Türkçe; Gezegenler Arası Dosya Sistemi anlamına gelmektedir.

Digital Pratix

NFT Nedir?” üzerine 2 düşünce

 • 01/12/2021, 16:39
  Permalink

  Size çizilmiş nft lerimizi versek bize bir piyasa yaratabilir misiniz

  • 01/12/2021, 16:50
   Permalink

   Merhabalar;
   Web sitemiz üzerindeki iletişim kanalları vasıtasıla ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.