WEB 3.0 NEDİR?

İnternet, başlangıcından bu yana büyük değişiklikler geçirdi. İnternet Akışlı Sohbet’ten (IRC) modern sosyal medyaya, insan etkileşiminin ana içeriği haline geldi ve değişmeye devam ediyor. Web 3.0 teknolojisinin temelinde makine öğrenimi ve yapay zekaya dayanan yeni nesil teknoloji bulunmaktadır. Makine tabanlı veri değerlendirmesine odaklanarak daha açık, bağlantılı ve akıllı web siteleri ve web uygulamaları oluşturmayı amaçlar.


Web 3.0 teknolojisi, makine öğrenimi ve yapay zeka gibi teknolojileri kullanarak kullanıcı yanlısı ve daha kişiselleştirilmiş bilgileri daha hızlı bir biçimde aktarmayı sağlayan bir yapıdır. Bu, daha akıllı arama algoritmalarının kullanılması ve büyük veri analizinin geliştirilmesi yoluyla mümkün olabilir. 

Mevcut web siteleri genel itibari ile statik verilere, forumlara ve sosyal medya gibi kullanıcı tarafından yaratılan içeriklere sahip bir yapı göstermektedir. Bu durumda, bilgi daha geniş bir kitleye dağıtılabilse de, bireysel ihtiyaçlara göre düzenlenemez. Web sitesinin, gerçek hayatta insan iletişimine benzer şekilde, her kullanıcı için bilgileri özelleştirebilmesi gerekir.

World Wide Web’in kurucusu ve bir bilgisayar bilimcisi olan Tim Berners-Lee, Semantik Web fikrini 1999’da şöyle açıkladı:

Web’in (ve buradaki bilgisayarların) Web’deki tüm verileri (içerik, bağlantılar ve bilgisayarlar ve insanlar arasındaki işlemler) analiz edebileceğini düşünüyorum. Bunu mümkün kılan “anlamsal ağ” henüz oluşturulmamıştır, ancak oluşturulduğunda işlemler, bürokrasiler ve günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız mekanizmalar birbiriyle konuşan makineler tarafından yönetilecektir.

Web 3.0 içerisinde, web siteleri ve uygulamalar için büyük miktarda bilgi birimi yer almaktadır. Bu bilgi birikimi bireysel kullanıcılar için anlamlı bir şekilde anlaşılabilecek ve kullanabileceklerdir.

WEB 3.0 ’I ÖNCEKİLERDEN FARKLI KILAN UNSURLAR NELERDİR?

 • Merkezi kontrol noktası yok: Aracı, denklemin dışında olmadığı için kullanıcı verilerini kontrol edemez. Bu durum hükümet ya da kurumsal sansür riskini ve bunlara ek olarak DoS (Hizmet reddi) saldırılarının etkisini oldukça azaltmaya yardımcı olur.
 • Bilgi bağlanabilirliğinin artışı: Gittikçe daha fazla ürün internete bağlandıkça, daha büyük veri kümeleri analiz için algoritmalara daha fazla veri göndermeye başlar. Bu nedenle algoritma, bireysel kullanıcıların özel ihtiyaçlarını karşılamak için daha doğru bilgiler ortaya çıkarabilir.

Daha verimli görüntüleme: Geçmişte, arama motorlarını kullanarak en iyi sonuçları bulmak zordu. Ancak yıllar geçtikçe bu motorlar, arama bağlamı ve meta verilere dayalı olarak anlamsal olarak daha alakalı sonuçlar döndürme yeteneklerini geliştirdi. Bu, daha rahat bir web görüntüleme deneyimi oluşturarak herkesin aradığı bilgiyi bulmasını kolaylaştırır.

 • Web 2.0 ayrıca sosyal işaretleme sistemlerini de tanıttı, ancak bu sistemler manipüle edilebilir. Daha akıllı algoritmalar kullanarak, sonuçlar yapay zeka tarafından filtrelenebilir ve manipüle edilebilir.
 • Daha başarılı reklamcılık ve pazarlama: Kimse çevrimiçi reklamcılığa boğulmaktan hoşlanmaz. Ancak, reklamlar insanların ilgi ve ihtiyaçlarını çekiyorsa, can sıkıcı olmaktan çok faydalı olabilir. 
 • Web 3.0, reklamcılığı geliştirmek ve tüketici verilerine dayalı olarak belirli kitleleri hedeflemek için daha akıllı yapay zeka sistemlerini kullanmayı amaçlar.

Digital Pratix

WEB 3.0 NEDİR?” üzerine 3 düşünce

 • 03/07/2022, 23:52
  Permalink

  Wonderfull thanks. :))

 • 04/07/2022, 07:22
  Permalink

  Very good explanations for Web 3.0 and blockchain tech

 • 04/07/2022, 12:04
  Permalink

  Web 3.0 is a prospective tech that we follow.

Yorumlar kapalı.